Pazartesi , 25 Eylül 2023

Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir parselin tanımı bir paket veya bir toprak parçasıdır. Bir parsel örneği bir dönüm arazidir. Parsel, paketlemek veya bölmek olarak tanımlanır. Bu sebeple yurtdışında kargolarda da kullanılabiliyor.

Mülkünüzün nerede başlayıp nerede bittiğini bilmek ve bunu kanıtlamak için yasal evraklara sahip olmak, komşular arasındaki stresli anlaşmazlıkları ve potansiyel davaları ortadan kaldırmak için olacaktır. Yatırım açısından bilmek de yararlı bilgilerdir. Örneğin, mülkünüzü satmayı planlıyorsanız, tam olarak ne sattığınızı bilmeniz ve doğru bir şekilde reklamını yapmanız gerekir. Ayrıca, uygun bir listeleme fiyatına ulaşmak için belirli alanları bilmeniz gerekir.

Mülkünüzün nerede bittiğini merak ediyor, evinizle komşunuz arasındaki bir ağacı kaldırmak veya bir çevre çiti dikmek istiyorsanız, aşağıda mülk hatlarınızı belirlemenin yolları vardır. Bunlardan biri de parseldir.

Ada Parsel Sorgulaması Hakkında Her şey

Web Tapu İşlemleri nedir? Tapu dairesine gerek kalmadan online satış, ipotek, miras devri ve benzeri tüm tapu işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir platformdur.

Ada parsel sorgulama; Sistemimiz, arsalar ve arsalar gibi gayrimenkuller için parsel sorgulamalarınızı çevrimiçi bir platform üzerinden yapmanızı sağlar.

Parsel sorgulama işlemi için; Tapu ve Kadastro Müdürlüğü (TKGM) web sitesi aracılığı ile edinebilirsiniz.   Sorgulama sonrasında pafta bilgilerinin yanısıra tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Parsel Sorgulama Yolları Nelerdir?

Parsel sorgulama iki şekilde yapılabilir;

  • TAKBİS Üzerinden Parsel Sorgulama
  • e-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

TAKBİS Üzerinden Parsel Sorgulama

Tapu ve Kadastro Bilgi Sisteminin kısaltılması parsel sorgulamadır. TAKBİS aracılığı sorgulama yapmak oldukça kolaydır.

TKGM Parsel Sorgulama sayfasına girdikten sonra karşınıza çıkan şartları kabul etmeniz gerekiyor. Ardından açılan sayfada, sol kısımda bulunan lokasyon bilgilerini eksiksiz girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.  Ayrıca taşınmaz no ile de sorgulama yapmak mümkündür.

e-Devlet Üzerinden Parsel Sorgulama

 

e-Devlet sayesinde de parsel bilgilerine de ulaşabilirsiniz. e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için e-Devlet şifresine sahip olmak gerekiyor.

 

Şifreniz varsa; Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasına giriş yaparak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz sistem üzerinde yer alan harita üzerinden de arsa ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-devlet şifresini nasıl alabilirim?

Eğer bir e-Devlet şifreniz yoksa PTT’den edinebilirsiniz.

Kaynak:https://www.birevim.com/blog/

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir