Pazartesi , 2 Ekim 2023

ATM Para Çekme Limitleri 2023

Gündelik hayatta nakit ihtiyacı duyduğumuzda hepimizin yolları acil teminat makineleri (atm) ile kesişmektedir. Atm insanların günlük nakit ihtiyaçlarını ve aylık aldıkları maaşları insanlara aktarma işlevini görür. İnsanlarımız atm para çekme limitleri hakkında detaylı bilgileri banka şubelerini arayarak öğrenebilir. Sıradan bir günde nakit ihtiyacı duyan vatandaşlar 1.500 Türk lirasına kadar atm.lerden çekim sağlayabilmektedir. Bu tutardan daha fazla nakit ihtiyacı duyan vatandaşlar şubeye giderek bu ihtiyacı karşılayabilmektedirler. Bankadan bankaya değişmeyen bir bankalar birliği kuralıdır bu tutar. Her atm belli bir sistem ve kurallara göre hareket etmektedir.

Not : Koronavirüs tedbirleri kapsamında bankalar ATM para çekme limitlerini de vatandaşa kolaylık olması açısından artırmıştır. Bu artırım temassız ödeme limitleri içinde yapıldı.

Bankamatiklerden Para Limiti

İnsanlar nakit ihtiyacı duyduğunda banka ile iletişime geçmeden istediği zaman diliminde istediği atm başına giderek ihtiyaç duyduğu bu nakit tutarını kendi başına çekip ihtiyacını giderebilir. ATM para çekme limitleri tamamen ekonomi bakanlığı ve bankalar birliği anlaşması tarafından belirlenmektedir. Bu 5000 Türk lirasını günlük olarak her gün her vatandaşımız kartında para olması durumunda çekebilir ve kullanabilir. Günlük bu tutar değiştirilemez fakat bazı seçeneklere gidebilir. Bu seçenekler bankadan bankaya değişen bir takım günlük ihtiyaç kredisi altında küçük faizler eşliğinde kullanıcılara verilmektedir. 300 Türk lirasından başlayarak günlük çekim limitinin dışında ekstra avantajlar sağlamaktadır.

Banka Para Çekme Limitleri

Hali hazırda parası bulunan vatandaşlar bankalara giderek paralarını çekebilirler. Fakat yüksek tutar para çekmek isteyen insanlar bu işlemi atm başlarında değil şube içerisinde halledebilir. Bunun birçok farklı sebebi var en büyük sebebi atm para çekme limitleri olarak bilinir. Günlük yüksek tutarlarda para ihtiyacı olan bireyler belli bir tutara kadar olan tutarları banka şubesine giderek o an içinde çekebilirler. Bu tutar tamamen bankadan bankaya değişmektedir. Fakat belli bir miktar ve üzeri işlemler için bankayı telefonla arayarak onların verdiği gün bankaya gidip o tutar çekilebilmektedir. Bu her banka için geçerlidir. Çünkü bankalar havuzlarında belli bir parayı sürekli bulundurmakta yükümlüdür. Banka belli bir şubesinde belli bir nakit miktarının altına düşemez. Bu nedenle önceden haber vererek o bankanın gerekli hazırlığı ve nakit havuzunu doldurması gerekmektedir.

Bankaların her şubesi kendi havuzunda bulundurması gereken para miktarı tamamlanması ardından verdikleri tarihte müşterileri tarafından para çekim işlemini onaylarlar ve gerçekleştirirler. Ev ve araba almak için bankada para biriktiren insanlarımız özellikle bu durumu göz ardı etmemeli ve bankalarından yüklü bir para çekimi yapmak isteyen vatandaşlarımız banka ile iletişime geçerek randevu çekim sistemi dahilinde istedikleri tutarları çekebilmektedirler. Bankalar bu durumda hem kullanıcılarına kaliteli bir hizmet vermeyi hedefler hem de kendi gündelik para alışverişini aksatmadan para havuzunu döndürmeyi düşünmektedir. Büyük küçük banka fark etmeksizin tüm ülke sınırları içindeki bankalar için bu durum değişmemektedir. Yüksek tutarlı çekimler için lütfen bankanız ile önceden haberleşmelisiniz.

Okunmalı : ATM Bankacılık Hataları ve Çözümleri

Ticari kar amacı güden bankalar bu amaçlarını yerine getirmek için kendi hizmeti olan ATM para çekme ve yatırma işlemlerinde limitler uyguluyor.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir