Pazartesi , 25 Eylül 2023

ATM Para Kabul Etmiyor, Para Yatıramıyorum Ne Yapmalıyım?

Banka dışında fiziken para yatırabileceğiniz tek mecralar bankamatiklerdir. Burada tamamen dijital ortamlarda para yatırma işlemi yapmakla yetinmek zorundasınız. Ancak yatıracağınız paranın özelliği, tutarı ve bunların yanında ATM’nin markasına göre değişiklik gösterecektir. Bu manada ATM para kabul etmiyor, bankamatiğe para yatıramıyorum diyorsanız işte yatırmanız gereken paralar ve tutarları.

ATM Parayı Kabul Etmezse Ne Yapmalı?

ATM’den para yatırımını yapamadığınız zaman aynı paralarınızı başka bankamatikten deneyerek te yatırma yoluna gidebilirsiniz. Yada öncelikli olarak size iade edilen paranın durumunu fiziki olarak inceleyin. Kıvrılma var mı, bir köşesi yırtık mı, yanık bir yeri bulunuyor mu, üzerindeki yazılar okunabiliyor mu? Böyle hatalar olmadığı sürece paranızı bankamatiğin kabul etmesi gerekiyor. Yinede paranızı yatıramazsanız bir banka şubesi kanalıyla yatırmak zorunda kalabilirsiniz.

ATM Parayı Neden Kabul Etmiyor?

Bankamatikten 7-24 para yatırma imkanınız olmasına karşın ATM ler bazı paraları kabul etmeyebilirler. Bu durumda tüketici de parasını yatıramamış olur. Burada önemli olan sizin yatıracağınız paralarda fiziken özelliklerin şu şekilde olmasıdır.

  • Paranın yırtık, kıvrık, ıslak, üzeri okunamayacak kadar eskimiş paralar bankamatiklerde kabul görmek ve yatıramazsınız.
  • Yatıracağınız para kağıt para yani banknot olmalıdır.
  • Yatıracağınız paraları düzgün bir şeklide hazneye koyarken en fazla 40 adet kağıt para olarak yerleştirebilirsiniz.
  • Madeni para yatırılması söz konusu değil.

Bankamatiğin Parayı İncelemesi

Para yatırırken hazneye koyduğunuz para ATM tarafından içeri alınırken kontrolden geçirilir. Bu kontrol sonrasında ise bankadan ve bankamatikten aldığınız para da olsa yatıramayabilirsiniz. Burada atm parayı okuyamaz, analiz edemez, sahte gibi görür. Bu durumda da kabul edilen paralar bankamatikte kalırken kabul edilmeyen para ise hazne ile size iade edilir. Para ekleyip eklemek istemediğinizi sorar. Bu durumda paranızı tekrar koyarak şansınızı tekrar deneyebilirsiniz. Nitekim bazı durumlarda ikinci deneme de paranız kabul edilebilir.

Teknik açıdan hesaplardaki paranızı internet bankacılığı sayesinde dilediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz. Ancak para yatırma işlemini fiziken ya banka üzerinden yada bankamatik üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Burada kredi kartı yada banka hesabına para yatırılmasında teknik açıdan paralarınızın uygun olması şart. Bu durumda Atm paranızı alabilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir