Pazartesi , 25 Eylül 2023

ATM’den Para Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ATM’lerden para çekimi sırasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir dikkatsizliğimiz sonucunda mağdur olabiliriz. Şimdi hangi konulara dikkat etmeliyiz ona değinelim. ATM’lerden para çekimini genel olarak iş çıkışın da ya da öğle tatili saatlerinde yapmaktayız. Bu saatlerde ATM’ler genellikle aşırı bir yoğunluk içerisindedir.

ATM’den Para Çekimi

ATM’lerden para çekme işleminizi sabah 10-12 ya da öğle 2-4 saatleri gibi aralıklarda yaparsanız daha kolay para çekimi sırasında bekleme gibi birçok dertten kurtulmuş olmaktasınız. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise çektiği parayı ya da kredi kartını bankamatiklerde unutulması sorunudur. Bu sorunun başlıca sebepleri arasında bazı bankalarda ilk önce kartı verip sonra parayı vermesi bazı bankamatiklerde ise önce parayı daha sonra kredi kartını vermesinden kaynaklanan kargaşadandır. Parayı ya da kartı bankamatikte unuttuğumuzda ilk başta cihaz belirli bir süre bip sesi çıkaracaktır. Daha sonrasında ise bankamatik parayı ya da kredi kartı- Bankamatik kartını içerisine tekrar çekecektir. Bu gibi durumlarda başvurulması gereken yer bankamatiğin bağlı olduğu bankanın en yakın şubesine başvurmaktır.

ATM’de Unutulan Kartlar

Bankamatiklerde para çekim işlemlerinde karşılaşılabilecek en sık sorunlardan bir tanesi kredi kartı ya da bankamatik kartının bankamatiklerde unutulmasıdır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken bazı durumalar vardır. İlk önce hangi bankamatikte kartımızı unuttuğumuzu hatırlamalıyız ve o bankamatiğin balı olduğu bankanın en yakın şubesine gitmeliyiz. Şube içerisinde kayıp kart kısmına başvurduğumuz taktirde bankamatik kartımızın nerede ve ne zaman hangi ATM de unutulduğu bilgisini paylaşmamız gerekmekte. Tüm bunlar bankaya belirtildikten sonra banka size belirli bir gün vermekte. Bu verilen süre sonunda kartınızı bankadan alabilirsiniz.

ATM Dolandırıcıları

Bankamatik önlerinde bekleyen ve sizden para çekmeyi bilmediğini belirten her kim olursa olsun genç yaşlı fark etmez kesinlikte yardım etmeyiniz. Bunun en önemli nedeni ise çalıntı kart ya da kaçırılan kartların size kullandırılmasıdır. Bankamatik kameraları yalnızca sizi görüntüleyecektir. Bu gibi durumlarda birincil suçlu konumuna siz düşmektesiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için banka personeline durumu bildiriniz ve siz yardım etmeyiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir