Pazartesi , 2 Ekim 2023

BANKA DIŞINDA KREDİ BULMAK MÜMKÜN MÜ?

BANKA DIŞINDA KREDİ BULMAK MÜMKÜN MÜ?

Acil nakit durumlarında kredi kullanabileceğimiz en uygun yerler bankalardır. Tüketici kredilerde bankaların büyük karları olduğu için kredi kullandırma konusunda bankalar, kredi kullanım şartların uygun olması durumunda kesinlikle sıkıntı çıkarmazlar. Ancak kredi notunun düşük olması, Findeks kredi notunun çok riskli grup olan kırmızı grup olması, Merkez Bankası kayıtlarında Kara Listede bulunmak gibi finansman sabıkalardan dolayı bankalar müşterisine kredi vermek istemez. Bu görüş tek bir banka için değil tüm bankalar için geçerlidir. Çünkü kredi başvurusunda bulunan kişilerin incelendiği adres tüm bankalarda aynıdır. Bankalardan kredi kullanamadığımıza göre, banka dışında kredi bulabilmek mümkün mü? ,  Bankalar dışında kredi verenler kimler?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre, legal yolla kredi kullandırma yetkisi Bankalar ve finansman kuruluşlarındır. Bu finansman kuruluşları dediğimiz yerler, bankaları denetleyen Bankacılık Düzenlenme ve Denetleme Kurulundan izni almış legal kuruluşlardır. Bu iki kurumdan dışında legal olarak kredi veren kurum yoktur. Bazı kamu kurumlarının sandık dernekleri olan kuruluşları da sadece üyelerine kredi vermektedirler. Bu kurumlar arasında,  Emniyet Müdürlüğüne bağlı Polsan, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Oyak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlksan gibi kurumlardır. Ama temelini incelediğimiz de yine bankalar aracılığı ile bu krediler kullandırılmaktadır. Mesela Esnaf Kefalet Odaları, üyelerine kredi kullandırırken Halkbank aracılığı ile kullandırmaktadır. Bahsettiğimiz bu kurumlarda yine aynı yöntemi kullanmaktadır. Tabi buralardan kredi kullanabilmek için o sandığa üye olmak ve o sandığa mensup memur veya çalışanı olmalısınız. Legal kredi veren finans kuruluşları da, bireysel kredi kullanımında dikkat ettiği husus bankalarla aynı olmakta ve kişilerin kredi notlarına göre karar vermektedirler.

Halk Bankası Kredi Yapılandırma

Kredi alımı kadar kredi yapılandırma işlemi de bankalarca uygun görülmese de yapılan verilen hizmetlerden bir tanesi. Bu anlamda Halk Bankası Kredi Yapılandırma alternatif olarak kullanılabilir.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki, kredi veren bu finansman kuruluşlar, kredi verirken bankalar gibi esnek davranmayıp, kılı kırk yaran bir işlem sonrası kredi onayı vermektedirler. Finansman notu, kredi kullanmaya elverişli olmayan kişilerin yasal yoldan kredi kullanmaları mümkün değildir. Bu kişiler kredi kullanabilmek için alternatif yollar arayacaktır. Bunlardan ilki, bir başkasının o kişi için kredi çekmesi olabilir. Bu yolda mantıklı ve legal bir uygulamadır.

Birde internet ortamında, kredi çekemeyenlere kredi çekilir, kredi kart borçları yapılandırmak için  gibi ilanlarla sık sık karşılaşmışınızdır. Bir gerçeği asla unutmayın. Bankalarda olsa, vereceği krediye karşılık bir garanti bulamıyorsa asla kredi vermezler. Diyelim ki bir adamın sadece sabit bir maaşı var. Onun dışında üzerinde kayıtlı bir mal yok ve o maaş da bir banka tarafından belli süreliğine icra konulmuş ve her ay düzenli olarak kesiliyor. O kişi, internet ortamında bangır bangır kredi veriyoruz diye başvuran kişilere gitse bile  o kişi veya kuruluşlar karşılığını alamadığı veya göremediği bir  kredi vermezler. Çünkü o kişi veya kuruluşlar krediyi kendi namına çekmekte ve müşterisine vermektedirler.  Ayrıca hiç duyulmadık masraflar ve komisyonlar ile müşterinin kanını adeta emerler.

 Son olarak da asla tavsiye etmeyeceğimiz tefecilerden bahsedelim. Kredi veren Tefeciler de eğer ki karşılığını göremediği veya alamayacağını kestirdiği kişilere asla borç para veya kredi vermezler. Ayrıca tefecilerin uyguladıkları faiz oranları dudak uçurtan cinsten olup, komisyon, masraf adı altına bir çok kesinti yapmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir