Pazartesi , 2 Ekim 2023

E-Devlet Üzerinden İkametgâh Belgesi Nasıl Alınır?

İkametgâh,Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan bir kişinin nerede oturduğunu gösteren, devlet kayıtlarında yer alan resmi belgedir. İkametgâh belgesi almak için daha önce muhtarlıklara gidiyorduk. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-devlet üzerinden ikametgâh belgesi alınabiliyor.

E-Devlet Nedir?

Devlet kapısı veya dijital Türkiye olarak tanımlanan E-devlet, vatandaşların teknolojik imkânları kullanarak devlet tarafından sunulan hizmetlere güvenli, kesintisiz ve hızlı bir şekilde ulaşmalarıdır.

İkametgâh Belgesi Nereden Alınır?

E-devlet

Nüfus Müdürlükleri

Muhtarlık

İkametgâh Belgesi Almak Ücretli Mi?

Muhtarlık tarafından ikametgâh almak isterseniz 7 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Nüfus müdürlükleri ve e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde ikametgâh belgesini alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İkametgâh Belgesi Alma

E-devlet sayesinde askerlik, icra, miras, emeklilik, sicil durumu, vergi, trafik, belediye, üniversite gibi birçok işlemi yapabilirsiniz. E-devlet tarafından vatandaşların hizmetine sunulan bir diğer hizmet, ikametgâh belgesi almaktır.

www.turkiye.gov.tr e-devlet sitesini açın.

TC kimlik numarası ve şifrenizi kullanarak e-devlet sistemine giriş yapın.

E-devlete giriş yaptıktan sonra, web sitesinin orta kısmında yer alan arama kutusuna ‘’ikametgâh belgesi’’ yazıp aratın.

Karşınıza çıkan ekranda Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşim yeri ikametgâh ve diğer adres belgesi sorgulama ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşim yeri ikametgâh belgesi doğrulama işlemlerini yapabilirsiniz.

İkametgâh belgesi alacağınız için Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşim yeri ikametgâh ve diğer adres belgesi sorgulama seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum seçeneğini onaylayarak, devam et butonuna basın.

Diğer adımda ikametgâhı kimin için alacağını seçtikten sonra, devam et butonuna tıklayın.

Karşınıza gelecek kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfada, belgenin neden verileceği (kuruma ibraz, kurum talebi, kişi talebi) seçin. Sorgula dedikten sonra devam et butonuna basın.

Tüm işlemler bittiğinde karşınıza ikametgâh belgesi gözükecektir. İkametgâh belgesini bilgisayara indirebilir ve yazıcı yardımıyla çıktı alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

İlk defa e-devlet şifresi almak isteyen kişiler nüfus cüzdanı ile 2 TL ücret karşılığında PTT’lerden alabilir. Kayıp veya herhangi bir nedenle yeniden e-devlet şifresi almak istediğinizde bu sefer 4 TL ödeme yapmanız gerekir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir