Pazartesi , 2 Ekim 2023

İlksan İkraz kredi yapılandırma

İlksan, bilindiği üzere İlkokul öğretmenleri için kurulmuş bir sandıktır. İkraz da bu sandığın üyesi olan öğretmenlere çeşitli sebepler ile yapılan kredilendirme işlemidir. Sandıktan ikraz kullananlar yani kredi kullananlar geri ödeme konusunda sorun yaşadığında ikraz kredisinin yapılandırılması ile ilgili sorular sorabiliyor. Aslında İLKSAN kendi resmi sitesinde ikraz yapılandırma ile ilgili kısa bir bilgi var. Tabi sitede yapılandırma şeklinde geçmediği için net anlaşılmamış olabilir.

Kredi yapılandırma, devam eden bir kredinin ödenemeyen kısmı için yeni faiz oranı belirlenerek yeniden kredi kullanılmasıdır aslında. Buna göre ilksan yapılandırma işlemi de , devam eden ikraz borcunun, yeniden ikraz kullanarak ödenmesi anlamına gelecektir.

İLKSAN İkraz ile ilgili bölümde bu konu ile ilgili şöyle bir açıklama mevcut:

Şu anda devam eden bir ikrazım var yeniden ikraz kullanabilir miyim?

İkraz yönetmeliği madde 23/3 gereğince; devam eden ikraz borcu taksitlerinizin yüzde yirmibeşini  (Evlilik İkrazı, Sağlık İkrazı, Özel Günler İkrazı, İcra İkrazı ve Doğal Afet İkrazı hariç) ya da tamamını kapatmış olmanız durumunda yeniden ikraz kullanabilirsiniz. İkraz taksitlerinizin yüzde yirmibeşini (%25) ödemiş iseniz geri kalan borcunuz erken ödeme indirimi yapılarak yeni kullanacağınız ikraz tutarından düşülmekte, damga vergisi ve sigorta primleri de kesildikten sonra kalan tutar hesabınıza aktarılmaktadır.

Anlaşılacağı üzere ikraz kullanmışken yeniden ikraz almak yani yapılandırmak mümkün ama şartları var. İlksan ikraz borcunuzun yüzde 25’ini ödemiş olmanız durumunda yeniden ikraz kullanabiliyorsunuz. Ama İlksan’ın özel durumlarda verdiği ikrazlardan biri olmayacak. Daha önce kullandığınız ikraz eğer Evlilik İkrazı, Sağlık İkrazı, Özel Günler İkrazı, İcra İkrazı ve Doğal Afet İkrazı ise yeniden başvurmanız için tüm borcunuzun kapatılmış olması gerekli.

Yine konuyla ilgili bir diğer soru da borcu icra takibine düşmüş olanlar için. İcraya düşmüş ikraz borcunun ardından ne zaman ikraz alabilirim?:

Daha önce Sandıktan ikraz kullandım ancak; icra-i takibe uğradım. Yeniden ikraz kullanabilir miyim?

İkraz yönetmeliği madde 12/1/b gereğince; Sandığımızdan yeniden ikraz kullanabilmeniz için borç bitiminden sonra 6 ay geçmiş olması gerekmektedir.

İkraz yönetmeliği madde 25 gereğince;

(1) Genel Müdürlüğe yanlış bilgi verdiği ve belgelerde sahtecilik yaptığı tespit edilen üyenin ikraz başvurusu reddedilerek bağlı bulunduğu İl Valiliğine bildirilir. Genel Müdürlüğün bildirimi üzerine, haklarında idari ve cezai soruşturma açılan üyelerin yeni ikraz talepleri, haklarındaki idari ve cezai soruşturma sonuçlanıncaya kadar değerlendirmeye alınmaz.

(2) Soruşturma sonucunda ceza alanlara, ceza aldığı tarihten itibaren 1 yıl süreyle ikraz verilmez.

Sonuç olarak ; İlksan İkraz yapılandırma ile ilgili dediğimiz gibi özel durum ikrazı değil diğer ikraz türlerinden kullandıysanız, borcunuzun %25’ini kapatmanızın ardından ikraz yapılandırma için yeniden ikraz başvurusu yapabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir