Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kefil Olan Kredi Çekebilir mi?

Kefil olan birisi kredi alabilir mi? Sualinin yanıtını makalemizin devamını okuyarak bilgi alabilirsiniz.
Eş, arkadaş, akraba ya da bir tanıdığımız kredi yahut kredi kartı alabilmek maksadıyla kefil olmamızı talep ettiğinde içimizden reddetmek geçse de çekine çekine evet demek zorunda kalırız çoğu zaman. Karşımızdaki kişiyi kırmamak, bize ihtiyacı bulunduğunu bildiğimizden destek vermek isteriz.
Esasen kefil olmak başlı başlına önemli bir yükümlülük olduğundan buna fazla emin olmaksızın karar vermemek lazım. Bilinmesi icap eden en mühim konu destekçi olmak maksadıyla kefil olduğunuz insan kredisini ödemezse siz de onun kadar yükümlü olacaksınız. Banka kefil olarak sizinle iletişime geçecek, hatta siz ödeme yapmak mecburiyetinde kalacaksınız. Ödemezseniz de sizinle alakalı yasal uygulamalar başlatılacaktır.
Kefilin kredi geçmiş dönemleri de bu işten etkilenecek ve kredi müracaatında bulunduğunda kefil olduğunda borçlanmış ise bir ihtimal müracaatı bile kabul edilmeyecektir. Kim bilir bu sebepten kefil olan biri olarak kredi bile çekemeyecek hale düşeceksiniz.
Dolayısıyla ne denli yakınınız olsa da sizin ekonomik gücünüzü aşan meblağlarla asla kimselere kefil olmamanızı tavsiye ederiz.

Kefil Olmak Daha Sonra Kredi Kullanmaya Etki Eder Mi? 
KKB kayıtlarında başka bir krediye kefil olduğunuz malumatı bulunur ve bu kefil olduğunuz kredinin de istihbarat sorgulaması gerçekleştirilir. Bir diğer deyişle kredi onay sırasında bu kredinin malumatları da etkili olacaktır.
Kefil olunan kredinin ödemelerinin aksatılarak gerçekleştirilmesi ve noksan ödenmesi gibi faktörler kefile de negatif puan şeklinde yansıyabilmektedir. Fakat ödemelerde herhangi bir problem olmaması halinde ev kredisine kefil olan insan kredi alabilmektedir.

Kefil Olmak Kredi Notuna Yansır Mı, Kefalet Vaziyeti Kredi Raporunda Görünür Mü
Bankalar, kefil olunan kredileri de bireyin yükümlülükleri içinde değerlendirmektedir. Bankalara aleni olan kredi referans sisteminde yalnızca asılolan borçlusu olduğumuz krediler değil, kefil olduğumuz kredilere ilişkin borç halleri de görülmektedir. Banka bu bilgiyle, kefil yükümlülüklerini de hesaba katarak vereceği kredi miktarında azaltma yahut kredi müracaatını reddetme yoluna gidebilir.
Kefil olunan kredinin sıkıntılı duruma gelmesi durumunda kefilin kredi geçmiş dönemleri kötü şekilde etkilenir ve bu vaziyet kredi raporunuzda görülür. Kefil olduğunuz kredinin borçlarının aksatılarak gerçekleştirilmesi ve noksan ödenmesi vb. Unsurlar sizlere de negatif puan şeklinde yansıtılır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

2 Yorum

  1. Arkadaşıma kefil oldum arkadaşım tam zamanında ödeme yapıyor benim ilerde ihtiyacım olursa bende kredi cekebilirmiyim bu kafamda soru işareti oldu bana bu konuda fikir verebilirmisin

    • Kefil olmanız ,sizin kredi kullanmanızı hiçbir şekilde engellemez. Sadece eğer kefil olunan borç asıl borçlu tarafından ödenmez ve icra takibine düşerse ve siz de kefil olduğunuz için icra takibine alınırsanız , böyle olumsuz bir süreçte kredi kullanma şansınız azalacaktır. Asıl borç sahibi ödediği sürece sizin için hiç bir sorun yok, kredi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir