Pazartesi , 25 Eylül 2023

Kimlik Kartı Harç Yatırma Yöntemleri?

Kimlik kartı harç yatırma işlemi için, öncelikle eski kimlik kartı ve ödenecek harç tutarı ile birlikte PTT merkezlerinden birine gidilmesi gerekmektedir. Ödenecek harç tutarı, kimlik kartları için 22,5 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar, sürücü belgesi, pasaport yenileme gibi işlemler için farklılık göstermektedir. Nüfus İdaresi resmi internet sitesi üzerinden, kimlik kartı yenileme şartları ve gerekli belgelerin neler olduğu öğrenilebilmektedir. Kimlik kartı yenilemek için Nüfus Müdürlüğüne gidildiğinde, kimlik kartı değişimi için belirlenen harcın yatırıldığına dair makbuz, eski kimlik kartı ile birlikte götürülmelidir.

İnternet Üzerinden Harç Yatırma İşlemi

Kimlik kartı harç yatırma işlemi için tercih edilebilecek iki yol vardır. Bunlardan biri internet üzerinden online olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı aracılıyla kurulmuş internet sitesi üzerinden, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme işlemi yapmaktır. Bu işlem için, öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği siteye girilmesi gerekmektedir. Ardından, sayfanın alt kısmında bulunan “Harçlar ve Değerli Kâğıt” sayfası seçilmelidir. Bu aşamadan sonra site, vatandaşı talep edilecek bilgilerin doldurulacağı sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfada site tarafından talep edilen bilgiler eksiksiz doldurulduğunda, site, yine aynı şekilde vatandaşı ödeme sayfasına yönlendirmektedir. Bu ödeme sayfasında “Kartla Ödeme” seçeneği seçildikten sonra, sanal pos aracılığıyla ödeme alınmaktadır. Site, genelde her bankanın kredi kartı ya da banka kartıyla yapılan işlemi kabul etmekte ve herhangi bir problem çıkmamaktadır.

Vezneden Harç Yatırma İşlemi

Kimlik kartı harç yatırma işlemi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise, banka veznesinden fiziki olarak harç yatırma işlemidir. Bu işlem için PTT kurumlarından birine ya da Gelir İdaresi Başkanlığı ve Nüfus Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bankalardan birine gidilip, vezne işlemleri için sıra almak gerekir. Aynı şekilde, harç için gerekli tutar ve eski kimlik kartıyla gidildiğinde, vezne görevlisine yapılacak işlem söylenmeli ve ödeme yapılmalıdır. Ödemenin ardından, vezneden alınacak makbuz mutlaka saklanmalıdır. Makbuz, yeni nüfus cüzdanına başvuruda istenen belgelerden biridir. Kimlik kartı değişimi için başvuru yapılmadan önce, mutlaka harç ödeme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Yeni yıla girmemizle birlikte yeni kimlikler için ödeyeceğimiz harç tutarları da değişecek.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir