Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kimlik Kartı Ücreti Ödeme (İnternet-PTT-Banka)

Kimlik kartı ücreti ödeme, Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile eski kimlik kartını yeni çipli kimlik kartıyla değiştirmek isteyen vatandaşlar için en çok merak edilen konudur. Bazı vatandaşlar bireysel olarak Gelir Dairesi Başkanlığı ve Nüfus Müdürlüğü ile anlaşmalı bankaları ya da PTT şubelerini ödeme için tercih etse de bazı vatandaşlar internet üzerinden online olarak ödeme yöntemini tercih etmektedir. Bu durumda, her vatandaş hem yeni çipli kimlik kartı için talep edilen harç ücretini hem de hangi kanalın bu harç ücretini ödeme konusunda daha büyük kolaylık sağladığını merak etmektedir.

Yeni Kimlik Kartı Harç Ücreti

Kimlik kartı ücreti ödeme konusunda en çok merak edilen nokta, talep edilen harç ücretidir. Bu ücret, Gelir Dairesi Başkanlığı ve Nüfus Müdürlüğü’nün ortak kararı ve anlaşması ile 22,50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Elbette bu ücret, sürücü belgesi, pasaport ve yenilenmesi söz konusu olan her türlü değerli kâğıt ve evrak için değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde, her bir evrak ve yeni çipli kimlik kartı için, başvuru sürecinde talep edilen evraklar farklılık göstermektedir. Sürücü belgesi için sağlık raporu talep edilirken, yeni çipli kimlik kartı için son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf ve kimlik kartı harcının yatırıldığına dair makbuz ya da dekont talep edilmektedir. Ayrıca, eski kimlik kartının da vatandaşın yanında olması gerekmektedir.

Harç Ücreti Ödeme Kanalları ve Süreç

Kimlik kartı ücreti ödeme sürecinde, öncelikle ödeme yapılması planlanan yöntem seçilmelidir. İnternet üzerinden ödeme yapacak kişiler, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırlamış olduğu site üzerinden kredi ve banka kartları ile ödeme yapabilirken, şahsen ödeme yapmayı tercih edenler, anlaşmalı banka şubelerinden ve PTT şubelerinden ödeme yapabilmektedir. Ayrıca, anlaşmalı banka ve PTT ATM’lerinden de harç ödemesi yapılabilmektedir. Ödeme yapılıp, ödemenin yapıldığı sisteme işlendikten sonra, internet üzerinden Nüfus Müdürlüğü resmî sitesinden, ilgili il ve ilçe ardından ilgili Nüfus Müdürlüğü seçilerek randevu alınmalıdır. Randevu saati ve tarihi seçildikten sonra, işlem tamamlanmış olur. Ancak vatandaşların randevu saatinden önce ilgili Nüfus Müdürlüğü’ne giderek, sıramatikten tekrar sıra alması gerekmektedir. Eski kimlik belgesi, ilgili görevli tarafından iptal edildikten sonra, kişiye yeni kimlik kartı gelene kadar kullanması için kimlik yerine geçecek bir belge verilmektedir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir