Pazartesi , 25 Eylül 2023

Kimlik Yenileme Ücreti İnternetten Ödeme Nasıl Olur?

Kimlik yenileme ücretini internetten ödeme uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 12.04.2018 tarihinde yürürlüğe koyulmuştur. Sadece kimlik yenileme ücretlerinin değil, pasaport harcı, pasaport değerli kâğıt bedeli, sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kayıt bedeli gibi ücretlerin de internet üzerinden ödenebilmesini sağlamak amacıyla, sanal pos ile ödeme alan bir internet sitesi oluşturulmuştur. Bu internet sitesi üzerinden, direkt olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na, ödemeler sanal pos yöntemi ile banka ya da kredi kartı aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde, vatandaşlar nüfus müdürlüğüne gitmekten kurtarılmış olmakla birlikte, uygulamanın geliştirilmesiyle birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı çalışan bankalar üzerinden de kimlik kartı ücretleri ödenebilmeye başlanmıştır. Bu bankaların müşterileri olan vatandaşlar için, ödeme yapmayı oldukça kolaylaştıran bir durum ortaya çıkmıştır.

Hangi Kanallar Kullanılarak İnternetten Ödeme Yapılabilir?

Kimlik yenileme ücretini internetten ödeme konusu gündeme geldiğinden beri, vatandaşlara kolaylık sağlanması açısından öncelikle bir internet sitesi açılmış, ardından belirli bankalarla anlaşmalar yapılarak, bu bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamaları üzerinden kimlik kartı ücretlerinin ödenmesine olanak tanınmıştır. İnternet sitesinden ödeme yapılacaksa, öncelikle siteye girilmesi gerekmektedir. Ardından ekranın alt kısmında yer alan, “Harç ve Değerli Kâğıt Bedeli Ödeme” butonuna tıklanmalıdır. Burada açılan sayfada, talep edilen kimlik bilgileri vatandaş tarafından eksiksizce doldurulduktan sonra, kart işlemi seçilmelidir. Bu site genellikle hiçbir bankanın kartına ödeme konusunda sorun çıkarmamaktadır.

Anlaşmalı Bankalar ve Ödeme Seçenekleri

Kimlik yenileme ücretini internetten ödeme konusunda kararlı olan vatandaşlar için, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın oluşturduğu siteden faydalanmalıdır. Bunun dışında internet üzerinden ödeme seçeneği bulunmamakla birlikte, ödemeyi PTT haricinde bir kanaldan yapmak isteyen vatandaşlar ise, anlaşmalı bankalardan birini tercih ederek veznelerden ödeme işlemini yapmalıdır. Bu bankalar Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, HSBC, Garanti BBVA, Halk Bank, Aktif Bank, Fibabanka, Burganbank, CITIBANK, Albaraka Türk, Alternatif Bank, Anadolu Bank, Arap Türk Bankası, ICBC Turkey Banka, TURKISH Bank, TURKLAND Bankası, Türk Ekonomi Bankası olarak sıralanmaktadır.

Ocak ay’ına girmemiz ile birlikte yeni kimlik ücretleri de yeni fiyatları ile verilmeye başlanacak.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir