Pazartesi , 2 Ekim 2023

KKDF ve BSMV Nedir ?

Tüketici kredisi, taşıt veya ev kredisi kullanımlarında bizden bazı kesintiler veya masraf adını verdikleri bedeller almaktadır bankalar herkesin aşina olduğu üzere. Bunlardan ikisi olan KKDF ve BSMV hakkında detaylı açıklamalar yapmamız gerekirse…

Öncelikle KKDF nedir dersek; Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tanımının kısaltmasıdır diyebiliriz. Bankalar tarafından yine bankaya giden bir masraf türüdür. Çektiğiniz kredi türü, miktarı ve faizi baz alınarak hesaplanan bu masraf en çok bireysel kredilerde rastladığımız özellikte bir bedeldir.

Kredi miktarıyla alakalı olduğu için, ihtiyacınız kadar tüketici kredisi almanızda fayda var çünkü bu miktarla orantılı olarak artan bir masraf türüdür KKDF.

BSMV ise bir tür vergidir, yani Banka Sigorta Muameleleri Vergisi de dediğimiz BSMV devlete kredi ürününü kullandığımızdan dolayı bankanın devlete verdiği vergiyi bizden alması ile ortaya çıkan bir kredi masrafıdır. Hemen her kredi türünde bulunduğu için bu masrafı ödemekten kaçış yolu olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Ama dosya masrafı veya KKDF türünden masraf ve bedeller için tüketiciler Tüketici Hakem Heyetlerine gidip bunları 10 yıl geri dönüşlü bir şekilde geri alabilmektedirler. Tüketici mahkemelerinin bugünlerde en popüler başlık ve gündem maddesi olduğunu söyleyebiliriz tüketicilerin bu tür masrafları geri almak için açtığı davalar ve itirazları.

İyi bir analiz-sentez sürecinden sonra sağlıklı bir araştırma ve karşılaştırma yaptığınız takdirde en uygun ve en az masraflı kredi ürününü bankalardan almanız mümkündür. Sizinle bu avantaj ve fırsatlar hakkında paylaşımlarımızı sitemizden takip edebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir