Pazartesi , 25 Eylül 2023

Ev Kredisinde Alınan Masraflar

Bankaların kullandırdığı her türlü kredide genel olarak masraf adı altında birçok ücret talep edilmektedir. Özellikle ev kredilerinde bu masraf çeşitleri artmaktadır. Peki ev kredilerinde hangi masraflar ne oranda alınmaktadır dilerseniz madde madde açıklayalım:

1. Dosya Masrafı

Her çeşit krediden alınan bu dosya masrafları ev kredilerinde daha yüksek olabilmektedir. Hukuki olarak da tüketiciler ile bankalar arasında birçok davaya sebep olan bu masraf çeşidinde ev değerinin yüzde 1’i oranında alınabildiği gibi 500 TL ile 2000 TL arasında bir miktara da denk düşebilmektedir krediyi aldığınız bankaya göre.

2. Ekspertiz Ücreti

Evin değerini belirlemek için konut kredilerinde fikrine ve uzmanlığına başvurulan lisanslı uzmanların ücretleri de yine tüketiciden çıkarılmaktadır. Bankadan bankaya farklı olan ekspertiz ücreti 350 TL ile 750 TL arasında değişebilmektedir.

3. Komisyon Masrafı

Düşük faizli kredi adı verilen her kampanya da genel olarak karşılaşılan bir masraf türüdür komisyon masrafı. Bankalar bu tür kampanyalar düzenlerken tüketicilerin komisyon adı altında alınabilen bu ücretlerle karşılaşma olasılığının hayli yüksek olduğunu vurgulamakta fayda var.

4. Erken Ödeme Cezası

Çok tartışılan masraf kalemlerinden biri olan erken ödeme cezası tüketicilerin aldıkları ev kredilerini erken kapatmak istediğinde karşılaştığı ve yine sürpriz denebilecek bir bütçe yüküdür. Bankalar % 2’ye kadar oranlarda bu masrafı isteyebilmekle birlikte yaptığınız sözleşmede bu hükmün yer alması şartı aranmaktadır.

5. İpotek Ücreti

Bankalar satın almak istediğiniz evin üzerine koyduğu ipotek için de personel ve bazı masraflar için sizden 150 TL ile 350 TL arasında ücret talep edebileceğini hatırlatmakta fayda var.

6. Sigorta Masrafları

Daha düşük oranlarla alınıyor olsa da ev kredileri kullanımında yer alan diğer bir masraf türüdür sigorta bedelleri. DASK, yani zorunlu deprem sigortası, zorunlu hayat sigortası, ferdi kaza sigortası ve ev sigortası şeklinde özetlenebilecek masraf kalemlerini de hesaba katmak gereklidir.

Sonuç olarak Mortgage yani konut kredisi sisteminde yer alan birçok masraf kalemi mevcuttur ve bu konuda iyi bir ön araştırma yaparak ev kredisi kullanmak yerinde olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir