Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer ?

2023 senesi ikinci döneminde hızlı bir şekilde artışa geçen kredi nema oranları ne zamana dek artacak? 2023 Senesi için kredi faizleri hangi düzeylerde olur? Yeni senede faiz miktarlarının düşmesi olası mı? Beklentiler hangi yönde gelişecek? Kredi faizleri hangi zamanda düşer? Bunu en iyi zaman ortaya koyacak fakat var olan veriler doğrultusunda analiz yapmak olasıdır.

Kredi Faizleri Ne Olur?

İktisadi istatistikler banka kredi miktarlarını asıl belirleyicisi gerçekte merkez bankasıdır tespit ettiği taban ve tavan nema miktarları içinde bankalar kredi miktarlarını belli eder rekabet olmasından ötürü banka kredileri ister tüketici, ister ev olsun genel anlamda taban, bir diğer deyişle belirlenebilecek en az miktarlar da kredi kullandırırlar.

Merkez bankalarının nema tutumlarının ana komutasını ise Amerika Merkez Bankası bir diğer deyişle FED yapar. Her ne kadar yurdumuzda siyasal olaylar tesirli gibi görünse de asıl olan yukarı trendi ortaya koyan ana faktör FED’tir.

Malum FED 2019 ilk çeyreğinden sonra faizleri arttırma tutumunda bulundu ve kararları ile bu durumu destekledi. Bilhassa 2015 3. Çeyrekte yapılan izahatta nema yükseltim eğiliminin süreceği sinyallerinin epey bir güçlü olması merkez bankalarının faizleri inme eğiliminden ziyade sabit hatta arttırma tutumuna girdiler. Bir diğer deyişle şu anda nema miktarları artış mayilinde olduğunu ifade etmek yanlış sayılmaz. Fakat bu kısa ve orta vade de geçerli olması mümkündür. 2016 ikinci devresinden sonra yeniden bir gevşeme mevzu bahis olabilir ve buda 2016 yaz ortası sonbaharında kredi miktarlarının daha durağan hatta aşağı bir yön bulması öngörülebilir.

 Senesi Ev Kredi Oranları Ve Beklentisi

Yıl sonu gelirken ev kredisi oranları 1,14 düzeylerinde görülmektedir. Çaplı bir inceleme gerçekleştirilmesi ve bankalardan ev kredisi tekliği alınması halinde 1,00 oranlarında kredi çekmek olası olmaktadır. Fakat 2019 senesi ilk ve ikinci çeyreğinde bir meblağ daha artış meylinde olması 1,20-25 oranlarına yükselmesi olasılık kapsamındadır.

2019 senesi 3 ve 4, çeyreğinde inişi geçme meyline girmesi gene 1,10 ile 0,95 oranlarını bulması beklenebilir. Ev alırken mühim olan gereksinim olması, eğer kiracı iseniz ve elinizde konut alacak bir peşinatınız mevcut ise sizlere 1,10 lardan ev kredisi almanızı öneririz. Uzun solukta bir diğer deyişle 2-3 sene sonra ev kredisi miktarlarının 0,80-95 gibi miktarlarda olması durumunda kredi yapılandırma ile kredinizi yapılandırabilirsiniz.

Senesi Tüketici Kredi Oranları Ve Beklentisi 

Sonbahar ayları tüketici kredisi miktarlarına göz atıldığında 1,50 ve üstü miktarlar görülmektedir. Tüketici kredi oranları gene yukarıda ifade edildiği tarzda 2016 senesi başlarında artma eğilimi söz konusu olmakta ve 1,90 ile 2,05 miktarlarına dek hatta 2,20 leri bile görmesi işten dahi değildir. Fakat 2016 ikinci döneminde düşme eğilimi ile beraber 1,10 ile 1,25 düzeylerine dek düşmesi beklenebilir.

Netice olarak önümüzdeki 4-7 ay döneminde bir diğer deyişle Nisan 2020 ya dek bir düşme meyli söz konusu değil gibi. Fakat var olan durum bazen bir anda değişebilir neticede finans sektörleri ne doğrultuda gelişir bunu gerçekte öğrenmek ya da öngörüde bulunmak o kadar da basit değildir.

Zorunlu gereksinimler haricinde temkinli hareket etmek en makul yatırımdır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir