Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Son dönemde neredeyse tüm alışverişlerde işlemi aktif hale gelen kredi kartları oldukça yoğun bir kullanım kitlesine sahiptir. Her kredi kartı asgari ödeme tutarına tabiidir. Alışverişlerde kolaylık sağlamanın yanında bireylerin nakit ihtiyaçlarının da karşılanması gibi durumlarda önemli bir aracı olmaktadır. Birçok avantajının olmasının yanı sıra oldukça dikkatli kullanılması gereken kredi kartları birçok farklı şekilde geri ödeme seçeneklerine sahiptir. Söz konusu geri ödeme olduğunda birçok kullanıcı kredi kartı asgari ödeme nedir şeklinde sorularla meşgul olabiliyor. Git gide kullanım alanı artan kredi kartları farklı ödeme seçenekleri ile oldukça yüksek meblalara kadar alışveriş yapmanıza imkan sağlıyor. Peki kredi kartı asgari ödeme nedir? İşte asgari ödemeye dair merak edilenler…

Kredi kartı asgari ödeme, her bankanın belirli koşullar çerçevesinde belirlediği ve kullanıcıların yasal hakkı olan son ödeme tarihi aralığına kadar bankaya geri ödemesi gereken en düşük ücrettir. Her yıl yasal düzenlemeler çerçevesinde bu limit ve ödeme talimatları güncellenerek değişebilmektedir. Aylık periyotta kullanıcıları yaptıkları alışveriş tutarlarına göre belirlenen asgari ödeme tutarları, kredi kartarının işlevselliğini koruyarak kısıtlanmasını engellemek için tercih edilmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme oranı, her ay ödeme yapmak durumunda olan kredi kartı kullanıcıları için rehber görevi görmektedir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama gibi kriterlerin billinmesi, kullanıcıların ileriye dönük peşin ya da taksitli alışverişlerini planlamada yardımcı olmaktadır. Yasal yönetmelikler neticesinde 15.000 TL ‘ye kadar limite sahip olan kullanıcıların aylık periyotta yaptıkları harcamaların %30’luk kısmı asgari tutar olarak ödenmek zorundadır. Bu oran 15.000 TL ve üstü limitler için %40 oranında baz alınır. Bu oranlar ödendiği takdirde kredi kart harcamalarına devam edilebilmektedir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemleri internet veya mobil bankacılık üzerinden takip edilebilse de kullanıcılar kendi hesaplamalarını bu yasal oranlar dahilinde gerçekleştirebilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz işlenir Mi?

Kredi kartı borç ödeme söz konusu olduğu zaman kullanıcılar çoğunlukla kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işlenir mi sorusuna yanıt aramaktadır. Asgari ödeme kolaylığı, hem kullanıcıların kartlarının kapanmaması için, hem de bankaların her ay düzenli ödeme almasını güvence altına alır. Bu durum belirli bir süre sonra kullanıcılar için rahat ödeme yaparak işlemlerine devam etmeyi mümkün kılsa da kullanıcılar için negatif yönleri de mevcuttur. Asgari ödeme gerçekleştirdiğinizde geriye kalan borç tutarı üzerinden bankalar faiz eklemesi yapmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme faizi ile kalan borcun birleşmesi de bir sonraki ay ödeme tutarınızın artması demektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme faizi hesaplama sonrası, asgari ödeme gerçekleştirdiğinizde kalan borcunuza eklenmekte olup, yasal düzenleme ile birlikte aylık %2,28 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra alışveriş faiz ise 2021 tarihinden itibaren %1,98 oranında gerçekleşmektedir. Asgari ödeme yapmaya başlayan kullanıcılar için akılda yer edinen kredi kartı asgari ödeme kaç defa yapılır sorusu da son dönemde artış göstermiştir. Özellikle yüksek limitli kart kullanıcıları asgari ödeme faaliyetinin bir sınırının olup olmadığını araştırmaktadır. Yasal düzenlemeler bazında bir yıl içerisinde o döneme ait borcun ödenmesi gereken minimum miktarının altında üç kez ödeme yapılması halinde kart işlemlerinin bir kısmına kısıtlama getirilmektedir. Bu kısıtlamalar nakit avans ve limit artışıdır.

Dönem borçları ödenirken minimum tutarın altında üç kez ard arda işlem gerçekleştirildiği takdirde ise genel borcun tamamın ödenene kadar kart kullanıma kapatılmaktadır. Bu işlemlerin tümü kayıt altına alınıp belirli mecralara gecikme bildiri yapılması nedeniyle kullanıcının kredi notu da düşmektedir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir