Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kredi Kartı Güvenlik Kodu nedir, nerede yazar?

Kredi kartı öncelikli ödeme aracı olarak cüzdanımızda birden fazla sayısıyla ön planda. Özellikle dijital çağ ile alışverişin internete dayandırılması kredi kartı harcamalarını artırırken yapılan harcamalar güvenlik açığı meydana getirdiği zamanlar oldu. Bu anlamda mağdur edilen tüketiciler olduğu gibi bankaların bazı başvuruları değerledirmesi ile bu mağduriyet giderilse de muhtemel başımıza gelebilecek hususlardan bir tanesi. Bu nedenle kredi kartı güvenliği açısından hem bankanın hem de tüketicinin üzerine düşen durumlar var. Burada kişi kullandığı kredi kartı ile şifresini ve numaralarını paylaşmaktan kaçınmalı. Vereceği şifreleri herkesin tahmin edemeyeceği standart numaralardan uzak olarak vermelidir. Bununla birlikte en çok iş bankaya düşüyor. Nitekim bu anlamda gerekli adımları atan bankalar sürekli Ar-ge yaparak güvenliği bir adım öne çıkarmaya çalışıyor. Yapılan en büyük güvenlik ise Kredi Kartı Güvenlik kodu ve cep telefonları sayesinde 3D güvenlik aşamasıdır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu nedir? CSC (CVC) Nedir?

Bu yazımız güvenli internet alışverişleriniz için hazırlandı ve yazımızda kredi kartı güvenlik kodu nedir? Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar? Kredi kartı güvenlik kodu olmadan işlem yapılır mı? Gibi sorulara cevap veriyoruz.

Öncelikle şunu açıklamak gerekir ki , kısaca “CSC” şeklinde yazılan ve internet üzerinden alış veriş yapılırken gerekli olan Kredi Kartı Güvenlik Kodu (Card Security Code) demektir.

Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar?

Güvenlik numarası ya da güvenlik kodu kartın neresindedir? MasterCard  Visa kart  ve Discover kredi kartlarında , bu kod kredi kartınızın arkasında basılı olan genelde beyaz alnda yazılı olan 3 haneli koddur. Kredi kartı numaranızdan sonra sağ tarafta yer alır.

Peki American Express güvenlik kodu nerededir?

Diğer kredi kartı türlerinden olan American Express kartları için kart güvenlik kodu olarak kartınızın ön tarafında yer alır.Kartı önündeki 4 haneli numara CSC (CVC) kodunu gösterir. Bu güvenlik numarası ( güvenlik kodu) , Kredi Kartı numarasının Sağındadır.

Bu  güvenlik kodu  kredi kartı işlemlerinizin  uygulanmasında kartınızın ve dolayısıyla bağlı hesabınızın güvenliğini sağlamaktadır.

Kredi kartı güvenlik kodu sadece online alış veriş işlemlerinde değil, taksitli işlemler için düzenli ödeme işlemlerinde de kullanılır. Unutmayın ki kredi kartınızı internet üzerinden alışverişe açık hale getirdiyseniz, CSC (CVC) yani kredi kartı güvenlik kodunu – numarasını gizlemeniz gerekiyor. Kredi kartınızdan alış veriş yapılması için bu kodun mutlaka bilinmesi gerekiyor.

Kredi kartı numaranızın tamamı bilinse bile eğer kredi kartınızın son kullanma ay ve yılı ile güvenlik kodu bilinmiyorsa ,kredi kartından para çekimi yapılamaz yani alışverişte kullanılamaz. Adı üzerinde güvenlik numaranızı güvenmediğiniz hiç kimse ya da firma ile paylaşmayın.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir