Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kredi Kartı ile Tapu Harcı Ödeme Yolları

Kredi kartı ile tapu harcı ödeme, oldukça kolay bir işlem olup zamandan avantaj elde etmenizi sağlar. Özellikle gayrimenkul satan kişiler için önemli olan tapu harcı, taşınmaz olarak nitelendirilen malların alım veya satımlarında ödenmesi gereken para anlamına gelir. Taşınamayan mülkü alan kişi ve taşınmazı satan kişi birlikte tapu harcını ödemelidir. Ancak taraflar arasında farklı anlaşmalar yapıldı ise tamamını da bir taraf ödeyebilir. Genellikle satılan mülkün %4’ü kadar bir tapu harcı ödemesi yapılmaktadır. Taraflardan biri %2’lik kısmı öderken diğeri de kalan %2’lik kısmı ödeyecek şekilde ayarlamalar yapılır. Ödeme genellikle satış işleminin yapıldığı vergi dairesine yapılmaktadır.

Ancak farklı yollar da mevcuttur. Devlet tarafından onaylanan bankalar üzerinden de tapu harçları yatırılabilir. Bu sayede kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. Tapu harçlarını; nakit şekilde, banka kartlarıyla veya kredi kartlarıyla ödemek mümkündür. Tapu harçları kredi kartları ile ödeme işlemi en pratik görülen yollardan biridir denebilir. Peki bu işlem nasıl yapılır? İşte cevabı.

İnternetten Tapu Harcı Ödeme

Gelişen teknoloji ve kolaylaştırılmak istenen hayat nerdeyse tüm işlemleri online yapılabilir hale getirdi. Faturalardan alışverişe sınav ücretlerinden hastane işlemlerine kadar her şey internet arayıcılığıyla yapılabiliyor. Artık mali harçların da çoğu internet kullanılarak yatırılabilmekte. Tapu harcı da internet kullanılarak ödenebiliyor. Harç ödemeleri için kullanılabilen bankalardan dilediğinizi seçerek tapu harcı ödemenizi yapabilirsiniz. Kredi kartı ile tapu harcı ödeyebileceğiniz bankalar şu şekilde:

  • Türkiye İş Bankası
  • Halkbankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • QNB Finans Bank

Akbank İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme

Akbank internet bankacılığı imkanlarında kolay ara yüz tercihiyle dikkat çeken bir banka. Özellikle kolay ara yüzü nedeniyle birçok kişi Akbank’ı fatura ödemelerinde sıkça tercih ediyor. Akbank ile tapu harcını da kolayca internet üzerinden ödeyebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemleri hızlıca yapabilirsiniz. Tapu harcınızı yatırmak adına Akbank Mobil uygulamasını kullanarak müşteri hesabınıza girmelisiniz. Ardından ‘’ödemeler’’ bölümü üzerinden tapu harcı ödeme işlemini seçmeli ve ödemenizi yapmalısınız. Bu işlemi dilerseniz banka kartı dilerseniz de kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bununla beraber hesabınızdaki bakiyeyi de ödeme işlemi sırasında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kredi kartı ile tapu harcı ödeme taksit imkanı da bulunmakta.

Halkbankası İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme

Halkbank Türkiye’de bir çok kişinin kullandığı bir banka. Bu banka da tapu harcı ödemesi yapılabilecek olan bankalardan. Halkbank Mobil uygulamasını kullanarak ‘ödemeler’ ekranından ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası İnternetten Kredi Kartı İle Tapu Harcı Ödeme

Sınav ücretleri dahil birçok ödemenin yapılabildiği Ziraat Bankası tapu harcı ödemelerini de kolayca yapabilmenizi sağlıyor. Ziraat Bankası Mobil uygulaması tapu harcı ödemesi yapabileceğiniz internet bankacılığı sistemi. Bu uygulama üzerinden ödemeler ekranında işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tapu Harcı Taksitli Ödeme Nasıl Yapılır?

Tapu harçları kredi kartları ile ödeme işlemi yapan kişiler bu işlemi taksitlendirip taksitlendiremeyeceğini merak ediyor. Çünkü kimi işlemlerde bankalar taksitlendirme yaparken kimi işlemlerde yapmıyor. Tapu harcamalarında taksitlendirme olup olmayacağı sorusunun cevabı hem evet hem de hayır. Öncelikle ödemeyi işlem esnasında direkt olarak taksitlendirmek mümkün değil. Ancak işlemden sonra bankanıza göre sonradan taksitlendirme şeklinde ödemeyi taksitlendirebilirsiniz. Bankanızın kartlar menüsüne girerek işlem taksitlendirmeyi seçmeniz gerekir. İşlem taksitlendirme yapılabiliyorsa bankanız ödemeyi taksitlendirecektir. Bu sayede taksit taksit borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir