Pazartesi , 25 Eylül 2023

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı kullanımı, tüm dünya genelinde çok ciddi bir kitleye hitap ediyor. Ancak öncelikle kredi kartı nasıl kullanılır sorusuna yanıt bulmak gerekiyor. Kendi içlerinde kredi kartı, banka kartı, maaş kartı gibi birçok farklı kategoriye ayrılan bu sistem, doğru ve düzenli kullanılması gereken riskli bir durumdur. Özellikle alışverişlerin kredi kartlarıyla yoğun şekilde kullanıma ayak uydurması sonucu bireyler nakit alışverişi neredeyse hiç tercih etmiyor. Kolay ve kullanışlı olan kredi kartları, birçok avantaj ve hizmet de sunması nedeniyle bankaların neredeyse yönetim kaynağı haline gelmiştir. Peki kredi kartı nasıl kullanılır? Kredi kartı kullanımındaki farklı seçenekler nelerdir?

Kredi Kartı Puanları Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı kullanmak, özellikle yapılan alışverişler sonucunda belirli oranlarda puan kazandırmaktadır. Bu puanların para yerine geçmesi, birikmesi ve sonrasında kullanılabilmesi için oldukça avantajlı bir sistemdir. Böylesine avantajlı bir sistem karşısında kredi kartı puanları nasıl kullanılır sorusu merak edilmektedir.  Her bankanın sunmuş olduğu bu  hizmette iki çeşit puan sistemi vardır. Bunlar para puan ve mil puandır. Para puanlar, kredi kartınız üzerinden yaptığınız harcamaların oluşturduğu ve para yerine geçen puanlardır.

Mil puanlar ise, sadece mil puan özelliğine sahip olan kredi kartlarında birikerek yurt içi ve yurt dışı uçuş biletlerinde harcama imkanı sunar. Kredi kartı puanlarınızı kullanabilmek için alışveriş esnasında bankanıza ait bir pos cihazı bulunması gerekmektedir. Bu pos cihazından işleminiz gerçekleşirken puanlarınızı kullanma talebinizi iletirsiniz. Bunun yanı sırasında bazı internet alışveriş siteleri de para puan kullanımın alternatifi sunmaktadır.

Temassız Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Son dönemde pandemi kuralları dahilinde, temassız ödeme seçeneği birçok kredi kartında aktif hale getirilmektedir. Temassız ödeme, kartınızda aktif halde değilse kredi kartı kullanıma açma için şubelerden ve online müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Kredi kartınız ile pos cihazına temas etmeden, şifre girmeden uzak mesafede gerçekleştirilen işlem temassız ödeme olarak adlandırılır. Yeni bir kullanım için temassız özelliğini kredi kartı kullanıma açma işleminden sonra aktif hale getirebilirsiniz.

Alışverişte Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı kullanmayanlar veya farklı bir kart kullanmaya başlayanlar alışverişte kredi kartı nasıl kullanır sorusunu merak etmektedirler. Alışveriş konusunda kredi kartı geri ödemesi ve faizi nedeniyle oldukça dikkat ister. Kredi kartınızı alışverişlerde kullanırken gelir hesaplamanızı da göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle düzenli ödeme yapmanız konusunda dikkat ederek bankalarda kredi notunuzu düşürmemelisiniz. Kartınızın kendine özel avantajları varsa bu avantajlardan faydalanmak, alışverişlerinizde birçok indirim ve puan kazanmanıza olanak sağlar. Bazı kullanıcılar 2 kredi kartı kullanımı gibi durumlara sıcak baksa da riskli olduğu kesinlikle akıllarda tutulmalıdır. 2 veya daha fazla kredi kartı kullanımı, bir sonraki aya devreden fazla geri ödeme anlamıa gelmektedir.

Kredi Kartı Taksit Nasıl Kullanılır?

Genelde tek çekim kullanılsa da  yüklü alışverişlerde kredi kartı taksit nasıl kullanılır şeklinde tereddütler yaşanabilir. Taksitli alışveriş elbette avantaj sağlar. Ancak her ay taksitlendirme sonucu belirtilen miktara göre alışverişlerinizi düzenlemeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Pos cihazları üzerinden işlem anında taksit seçeneklerinden faydalanmanız oldukça kolay. Genellikle 2,4,6 ve 12 ay şeklinde taksitlendirmeler yapılırken kartınızın kendi özellikleriyle ekstra taksit sağlaması da olağan bir durumdur. Bunun yanı sırasında internet alışverişlerinde de taksitlendirme gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir