Pazartesi , 25 Eylül 2023

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notu yükseltme yolları birçoğumuz için hayati derecede önemli olabilir. Hayatımızın hemen hemen her noktasında bankalarla iletişim halindeyiz. Bankalardan maaş alıyor, kredi talep ediyor veya kredi kartları kullanıyoruz. Bankalar ise bu ve buna benzer hamlelerimiz üzerinden biz fark etmesek de bizi değerlendiriyor. Yaptığımız ödemeler ve gecikmeler ileride bize geri dönüşü olacak şekilde analiz ediliyor. Bu sayede kredi notu olarak bildiğimiz değer ortaya çıkıyor. Kredi notu aynı zamanda kredi puanı olarak da ifade edilmekte. Kredi puanları sayesinde ileride kullanacağımız kartların limitleri veya bankalardan alabileceğimiz kredilerin miktarı gibi önemli sorunlar çözüme kavuşabiliyor.

Özellikle yüksek kredi notuna sahip isek bankaların bize daha cazip fırsatlar sunacağını söylemek mümkün. Peki bu kadar önemli bir değer olan kredi notunu arttırmak için neler yapabiliriz? Kısa sürede kredi notunda artış mümkün mü? İşte kredi notu yükseltme yolları

Kredi Notu Ayda Kaç Puan Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bunun bir süreç olduğunu unutmadan çabalamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda bankaların kredi notlarını aylık olarak raporladıklarını da ifade etmeden geçmeyelim. Bu nedenle aylık puan yükseltme çabasının önemi oldukça büyük. Bununla beraber önemli bir nokta daha mevcut. Bu önemli nokta sahip olduğunuz kredi notu. Yanlış duymadınız. Kredi notunuzu yükseltmek için ve bunu kolayca yapabilmek için iyi bir kredi notuna sahip olmanız büyük avantaj. Bankaların her kredi notunda aynı yükselişi yapmamasının nedeni de budur.

Kredi puanı yüksek olan kişi tarafından uygulanması gereken findeks notu yükseltme taktikleri uygulanırsa kredi notu daha kolayca artış gösterecektir. Ancak düşük olan kredi notu sahipleri bu durumda tamamen çıkmazda değildir. Düşük kredi notuna sahip kişiler de gerekli hamleleri yaptıklarından kredi notları artacaktır.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunu yükseltmeye karar veren bir kişi öncelikle o anki durumuna bakarak bir değerlendirme yapmalıdır. Önceden banka ile yaşanan bir sorun kredi notu yükseltme işleminde sorun yaratabilir. Kısa sürede kredi notu yükseltme işlemi için bankalarla önceden sorun yaşamamış olmak önemlidir. Bankalarla sorun yaşamamış bir kişi kredi notunu birkaç ay içerisinde yükseltebilir. Ancak bankalarla sorun yaşamış veya kara listeye alınmış kişiler için süre iki yıla veya daha uzun bir süreye yayılabilir.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükseltilir?

Findeks kredi notunun anlamı bir müşterinin bir yıl içerisinde borçlarını ödeme ihtimalinin hesaba dökülmesidir. Findeks kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ödemelerine oldukça özen göstermesi gerekir. Düzensiz ödemelerin findeks kredi notunuza zararı çok büyük olacaktır. Findeks notu ve kredi notunun paralellik gösteren kavramlar olduğunu da kesinlikle unutmayın. İşte diğer kredi notu yükseltme yolları..

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kısa sürede kredi notu yükseltme kararı aldıysanız ve kredi notu yükseltme yolları arıyorsanız bunu yapmak için bazı taktikleri uygulamanız gerekebilir. Bu taktikleri kullanarak kolayca kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. İşte bazı kısa sürede kredi notu yükseltme taktikleri:

  • Kredi notunu belirlemede takip edilen ve analiz edilen en önemli husus borç ödemeleridir. Borç ödemelerinin düzeni ve borçların geciktirilmemesi kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle kredi notunu kısa sürede yükseltmeyi hedefleyen kişiler borçlarında gecikme yapmamalıdır.
  • Kartınızı aktif olarak kullanmanız kredi notunuzun yükselmesini sağlayan bir nedendir. Daimi ve düzenli para giriş çıkışı aktifliğinizin ve gelirinizin olduğunun kanıtıdır. Bankalar aktif olan ve takip edilebilir harcamalar yapan müşterilerine daha çok güvenir. Bu en etkili kredi notu yükseltme yollarından biridir.
  • Aktif bir kredi kartı kullanımı bankalar tarafından değerlendirilen diğer bir önemli bir noktadır. Ancak kredi kartını aktif olarak kullanıp borçları geciktirilirse bu olumlu değil oldukça olumsuz bir tepkiye yol açacaktır. Bankalar müşterilerinin ödemelerini düzenli yapmasına çok dikkat ettiğinden kredi kartı borcunuzu geciktirmeden ödemelisiniz. Bununla beraber kredi kartı borcu ödenirken asgari ödeme değil tüm borcun ödemesi yapılmalıdır. Yalnızca asgari borç ödenir ve kalan borç diğer aya eklenirse durum bankaların negatif bir duruş sergilemesine neden olabilir. Bunlara ek olarak yüksek kredi kartı limitinin size faydası olmayacağını da belirtelim. Kartı aktif kullanmanız yeterlidir; yüksek limitli bir kredi kartına sahip olmanız gerekmez.
  • Ufak miktarda krediler çekmek ve kredilerini düzenli ödemek bankaların gözünde borcunu düzenli ödeyen bir müşteri profili çizecektir. Ancak burada yapılması gereken sık sık ve büyük miktarlı kredilerle çok borçlu bir müşteri profili çizmek değildir. Çünkü böyle bir profil de bankaların olumsuz değerlendirmelerine yol açabilir.
  • Bankalar sürekli olarak kredi notu bilgilerini raporladıklarından ve iletişim halinde olduklarında aynı anda birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmak yanlış olacaktır. Böyle bir durumdan bankalar hoşnut kalmaz ve kişinin bankalar karşısındaki duruşu olumsuzlaşır.
  • Fatura ödemeleri günümüzde sıkça mobil bankacılık arayıcılığıyla halledilebilen işlemlerdir. Özellikle otomatik ödeme talimatı vermek isteyen birçok kişi mobil bankacılık arayıcılığıyla bu işlemi her ay uğraşmadan yapabilir. Bankalar faturalarını bankalarını kullanarak ödeyen müşterilere daha olumlu bakmaktadır. Bu kişinin faturalarını düzenli ödediğinin bir göstergesi olmakla beraber aynı zamanda bankayı aktif olarak da kullandıklarını kanıtlar. Bunun gibi basit bir hamlenin etkisi kimi zaman büyük olabilir.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Ödeme Güvenliği

Ödeme güvenliği, son yıllarda artan çevrimiçi işlemlerle önem kazanmıştır. Bu nedenle, ödeme işlemlerini daha güvenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir