Pazartesi , 25 Eylül 2023

Kredi Sicil Affı Nedir? Sicil Affı Başvurusu 2023

Kötü bir banka ve kredi geçmişiniz varsa, kredi sicil affı sizin için önemli bir unsur olabilir. Bankalar, müşterilerinin kredi veya kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemesine dikkat ederler. Borçlu olan ve borçlarını düzenli olarak ödemeyen kişiler bankalar için güvenilemez olarak nitelendirilen kişilerdir. Bankalar bu kişilere kredi temin etmez veya kredi kartı alımlarında kişilere kolay bir şekilde onay vermez. Bu kişilerin bankaların kara listelerinde yer aldığı söylenebilir.

Ancak bu durum kalıcı olmak zorunda değildir. Böyle kredi sicili bozuk olan kişiler için kredi sicil affı olabilir. Bankalar bazı şartları yerine getiren kişilere kredi affı yapabilir. Özellikle pandemi sonrası borcunu ödeyemeyen esnaflar veya bireysel olarak sıkıntı çeken kişiler kredi affına başvururlar. Amaç kara listeden silinmek ve ileriki dönemlerde kredi işlemlerinden faydalanmaktır.

Bireysel Sicil Affı Nedir?

Bireysel olarak bankalarla sorun yaşayan ve borç ödemelerinde geciktirme yapan kişiler bankaların kara listesine girebilir. Banka sicil affı uygulamakta sorun görmediği zaman bu kişiler bireysel sicil affına tabi tutulur.  Bu sayede kişiler gelecekte ihtiyaç duydukları takdirde kredi kartı alabilir veya kredi çekebilir.

Kredi Kartı Sicil Affı Nedir?

Kredi kartlarını birçok insan aktif olarak kullanmaktadır. İmkanları nedeniyle kredi kartlarının avantajlarına tutulan kişiler çok fazla harcama yapabilir. Harcamaları ve gelirleri arasında denge kuramadıklarında ise kredi kartı borçlarını ödeyemez hale gelirler. Genellikle asgari tutar ödenmeye başlanır ve borçlar giderek birikir. Biriken borçlar da ödenemez hale gelince sorunun boyutu içinden çıkılamaz bir hal alır. Ardından bankalar tarafından da sorunlar artmaya başlar ve bankalar kişiye kara listeye alır.

Kara listede yer almak oldukça kötü bir durumdur. Kredi kartlarını ödemekte geciken veya bankalar için güvenilmez olan bu kişiler bankalardan kolayca kredi kartı temin edemez. Bankalar böyle kişilere kredi kartı vermediğinden kişiler mağdur olabilir. Bu mağduriyetin ortadan kaldırılması zor olsa da imkansız değildir. Kişinin bazı uygulamalarla banka tarafından kara listeden silinmesi sonucu kart veya kredi alabilmesi sicil affı demektir. Sicil affı uzun bir süreçtir ancak yine de yapılması mümkündür.

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu uzun zaman geciktirdiğiniz veya kredilerinizi ödemediğiniz zaman kısa bir sürede bankanızın kara listesine girmeniz mümkündür. Böyle bir durumu tersine çevirmek yani kara listeden çıkmak için bazı işlemleri yapmanız gerekir. Bu işlemleri yaptığınız zaman bankanız tarafından kredi sicil affı uygulanır. Aksi taktirde bankalardan kredi almanız veya kredi kartlarını temin etmeniz çok zor olacaktır. Sicil affı kredi işlemi için öncelikle borçlarınızı kapatmanız gerekir. Ardından belli bir süre beklemeniz ve bankaların onayını almanız gerekmektedir. Normal prosedür budur. Fakat pandemi nedeniyle işlemlerde bazı değişiklikler yaşanmıştır. En son sicil affı kapsamında bazı kişilerin risk durumlarının raporlamasında temizleme işlemine gidilmiştir. Kredi sicil affı başvuru işleminden farklı olarak bazı kişiler sicil affı kapsamında olarak değerlendirilir. Sicil affı kapsamında değerlendirilen kişiler şunlardır:

  • Gerçek veya tüzel kişilerin bireysel kredileri bu kapsamdadır.
  • Gerçek veya tüzek kişilerin ticari kredileri bu kapsamdadır.
  • Karşılıksız çek durumları bu kapsamdadır.
  • Protestolu senedi olan kişiler bu kapsamdadır.

Bunlara ek olarak esnaflara geçici sicil affı da getirilmiştir. Bu afların bazı kriterleri ve koşulları da bulunmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Ödeme Güvenliği

Ödeme güvenliği, son yıllarda artan çevrimiçi işlemlerle önem kazanmıştır. Bu nedenle, ödeme işlemlerini daha güvenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir