Pazartesi , 2 Ekim 2023

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Hangi Bankalar Kredi Verir?

Kredi sicili, finansal bir karne olarak düşünülebilir. KKB tarafından kredi notu verilir. Normal durumlarda bir kredi 1-1900 arası olması gereklidir. Bu aralıkların düşük olması kredi alırken zorluk çıkarabilir. Yüksek kredi notu bankalara geri ödeme yaparken zorluk çıkarılmayacağının göstergesi olarak kabul edilebilir. Puanın 900 altı olması kredi alımında size çıkmasının pek mümkün olmadığı bilinmektedir. Kredi oranını 1200 ve üstü olduğu durumlarda bankalar tarafından kredi alma olasılığı bir kişinin daha yüksektir.1500 ve üzerinde ise çok daha yüksek oranla kredi alabilirsiniz.

Kredi Sicili Kara Liste Ne Demek?

Kredi veya kredi kartı ödemelerinde 90 gün gecikme yaşanması ya da kefil olunmuş bir kredinin aynı ödenmeme durumuna düşmesi, kişi hakkında yasal takip başlamasına neden olmaktadır. Bu durumdan dolayı kişiler kredi sicilinde kara listeye giriyorlar. Böyle bir listenin varlığı yok fakat günlük dile yerleşmiş kavram olarak bilinmektedir. Borcun ödenmesi durumunda 5 yıl sonra kişinin sicili temizlenmiş oluyor. Fakat bankalar daha önceden girile bu takip sürecini görebiliyor ve bu durum doğrultusunda değerlendiriyorlar.

Temiz Kredi Siciline Nasıl Sahip Olunur?

Kullandığınız veya kullanmakta olduğunuz kredilerin ve kredi kartlarının aylık ödemelerini gününde ve eksiksiz yapmanız oldukça önemlidir. İhtiyaçlarınız acil olması dışında sık sık krediye başvurmamanız önerilmektedir. Kredi arayışının sürekliliği sicilinizi olumsuz etkiliyor. Kredi başvurularınızın reddedilmesi kötü etki yaratabilir. Bu nedenle , krediye başvurmadan önce gelirinize uygun olan bir kredi seçmek için kredi karşılaştırması yapılmalı vade veya faiz durumuna göre ödeme bütçesine uygun krediyi talep etmelisiniz.

Kredi Sicili Silindiğinde Ne Yapılmalı?

Kredi Siciliniz silinmesi, kredi almanın önünde yine yeni bir engel olarak bulunuyor. Bankalar kredi almak isteyen şahıs üzerinde değerlendirme yapabilecekleri bir kredi notuna ulaşamıyorlar. Kredi notunu yükseltmek için ise ödemelerini düzenli yapabileceğiniz bir kredi kartı edinilebilir.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kredi notunu oluşturan birimler olan KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ve findeks sitesinden kredi notu talep edilebilir. Bankalar ise Findeks ya da risk merkezindeki raporları belli bir ücret dahilinde sunabilirler.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Yapılan hukuki yasa değişikliğine göre bankalarda sicili kötü olan kişiler için genel bir sicil affı getirilmiştir. Bu af ile birlikte öncelerde sicili bozuk ve kara listedeki kişiler asla kredi kullanamazken artık bu kişiler de kredi kullanabiliyorlar. Şimdi ise sicili bozuk olanlara kredi veren bankaları göz atalım. Bankaları incelemeden önce bu bankalardan en fazla 100 bin TL alınabileceği unutulmamalıdır. Bu bankaları tercih ederek kredi notu düşük ve sicili bozuk durumda olunsa da kredi kullanılabilir. Bu bankaların bazıları aşağıda gösterildiği gibidir.

  • ING Bank
  • DenizBank
  • Akbank
  • TEB
  • Garanti Bankası
  • Finansbank
  • YapıKredi Bankası
  • ICBC Bank

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

1200 Kredi Notu İle Kredi Çekme

1200 kredi notu ile kredi çekme imkânı bankalara göre değişiklik göstermekle beraber oldukça yüksek bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir