Pazartesi , 25 Eylül 2023

PTT Asker Yol Parası Sorgulama Asker Parası Yattı mı?

Askere giden er ve erbaşlar ilk birliğine teslim olma öncesi yol masraflarını kendileri karşılıyor olsa da, bu aşamadan sonraki birliğine gitmeden önce askerlik yol parası ödenmektedir. Geçmiş yıllarda bu ücret askerin eline nakit olarak ödenirken bazı birliklerde otobüs biletlerinin alınması ile de gerçekleştiriliyordu. Ancak günümüzde bu durum değişti. Kişilerin hesabı olmasa da paralar PTT şubeleri kanalıyla alıcılarına ödenmeye başlandı. Bu anlamda para alacak askerlerin sorguladığı husus ise PTT Asker Yol Parası sorgulama nasıl yapılır? Asker yol parası yattı mı gibi net sorulardır.

Asker Yol Parası PTT Nasıl Sorgulanır?

Asker yol parası öncelikli olarak ne kadar gibi sorular mevcut. Bu konuda sizlere daha önce ayrıntılar sunmuştuk. Ancak bu paranın alınabilmesi için yatırılması gerekir. Yatırım amaçlı olarak PTT şubeleri aracı kullanılıyor olsa da burada bankalarda olduğu gibi hesaplar söz konusu değildir. Para yatırımlarında devletin ilk adresi olan PTT’ler kişilerin TC numarasına göre para ödemesi yapmaktadır. Yani sizin hesabınıza bir ödeme yapılacaksa yatırılmasında TC no önemlidir. Burada PTT Asker yol parası sorgulama işi de bu numara üzerinden PTT şubelerinde yapılabilmektedir. Paranızın yatıp yatmadığını kontrol amaçlı olarak herhangi bir PTT şubesine giderek şahsen öğrenebilirsiniz.

E-Devlette Asker Yol Parası Yattığı Görünür mü?

Kişilerin hesaplarına yatırılacak paralar her ne kadar e-devlet üzerinden kişisel sayfanıza ekleniyor olsa da; bu paranın size aktarılıp aktarılmadığını bu mecradan öğrenemiyorsunuz. Size yatmış olan asker parasının alınmasında olduğu gibi sorgulanmasında da PTT şubeleri önemli. Bu nedenle kimliğiniz ile bir şubeye giderek paranızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ancak e-devlet üzerinden bu paranın yatırıldığını görmeniz mümkün değil.

Asker Yol Parası Ne Zaman Yatar?

Devletin askerlerin yeni birliklerine gitmesinde kullanması amacıyla ödediği asker yol parası geçtiğimiz yıllarda askerlik şubelerine ya da birliklerine gönderiliyordu. Bu durum tamamen değişti ve devletin para ödeme aracı olan PTT şubeleri ile yapılmaktadır. Burada kişiye ödenmesi gereken tutarların ne zaman ödeneceğine dair yasal bir zemin olmadığı gibi asker sevkiyatına bağlı olarak değişen zamanlarda ödenmesi söz konusu. Burada birliğinizden askerlik yol parasının durumu, ne zaman yatacağına dair bir duyuru yapılması söz konusu. Bunun yanında duyurular olmasa dahi birliğinizden kendinizde öğrenebilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir