Pazartesi , 25 Eylül 2023

PTT Kimlik Parası Yatırma Nasıl Oluyor?

PTT kimlik parası yatırma işlemi için en çok tercih edilen merkezlerden biri olmakla birlikte, kimlik parasının yatırılması konusunda ATM ve Şube olmak üzere iki seçenek sunmaktadır. İnternet üzerinden yeni çipli kimlik için harç ücretini yatırmayı tercih etmeyen vatandaşların ilk tercihi genellikle PTT olmaktadır. PTT, artık sadece posta-telefon işlemleri ya da fatura ödeme, kargo işlemlerde değil, bankacılık ile ilgili pek çok işlem konusunda da kendini geliştirmiş olduğundan, özellikle ödendiğini görüp dekontu almak isteyen vatandaşların ilk tercihidir. Gelir İdaresi Başkanlığı ve Nüfus Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu diğer bankalar da ödeme noktası olarak kullanılabilmektedir. Şubelerde işleyiş, banka fark etmeksizin aynı olmaktadır.

Şubeden Kimlik Parası Yatırma İşlemi

PTT kimlik parası yatırma işlemi için tercih edilebilecek yollardan biri, şubeden yeni çipli kimlik kartı harcı yatırma işlemidir. Bu işlem için sıra beklemek istemeyenlerin, sabah erken saatlerde PTT şubelerinden birine gitmesi ve gişe için sıra alması gerekmektedir. Sıra alındıktan ve sıra vatandaşa geldikten sonra, vezne görevlisine yapılmak istenen işlem söylenip, eski kimlik kartı verilmelidir. Ardından, yeni kimlik kartı harç parası olarak belirlenen tutar olan 22,5 TL, vezneye ödenmelidir. PTT şubelerinden yapılan işlemlerde, yeni kimlik kartı için yatırılan harç parası elektronik olarak sisteme kaydedildiği için dekontu Nüfus Müdürlüğü’ne götürmeye gerek yoktur. Bu durumda, tercih eden vatandaşlar PTT şubelerinden ödeme yaptıktan sonra dekont almadan çıkabilirler. Ancak talep edildiği durumlarda vezne, dekontu vatandaşa vermektedir.

ATM’den Kimlik Parası Yatırma İşlemi

PTT kimlik parası yatırma işlemi için tercih edilebilecek bir diğer yol ise PTT ATM’lerini kullanmaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı ve Nüfus Müdürlüğü ile anlaşmalı diğer bankaların ATM’lerinden ve PTT ATM’lerinden harç parası yatırma işlemi aynıdır. İşlem kart ile yapılmaktadır. Kart cihaza yerleştirildikten sonra, şifre bilgisi girilmelidir. Ardından, ATM’nin yönlendireceği kartlı işlemler menüsünden, yeni kimlik kartı harcı yatırmayla ilgili bölüm seçilerek, ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. Kartlı işlemlerde, işlem ücreti karttan tahsil edilmektedir. İşlem kartsız yapıldığında, kartsız işlemler menüsünden aynı yönlendirmeler uygulanmaktadır ve vatandaşa, nakit olarak da ödeme imkânı sunulmaktadır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir