Pazartesi , 2 Ekim 2023

Temassız Kredi Kartı Güvenliği

Son günlerde basında çıkan bazı haberler, kullanıcıları Temassız Kredi Kartı Güvenliği hakkında düşünmeye zorluyor.Temassız kart özelliği sayesinde kasalarda sıra beklemeden  şifre girmeden POS cihazına kartınızı yaklaştırarak ödemenizi kolayca yapabiliyorsunuz.Peki temassız kredi kart güvenliği için neler yapılmalı?

Temassız kredi kart güvenliğini sağlamak temelde izinsiz para çekilmesin, önlemek olduğuna göre , bizden izinsiz temasssız kredi kartından  para çekilmesini nasıl önleriz? Bilindiği gibi temassız kredi kartı ile 35 tl’ye kadar ödemeler şifre girmeden ve  pos cihazı ile temas edilmesine gerek kalmadan ,sadece 4cm kadar yaklaştırılmak suretiyle ödeme yapılabiliyor.

Temassız kredi kartı güvenliği ,dediğimiz gibi bu karta ulaşılmasını, pos cihazının 4cm den daha yakınına yaklaştırılmasını engellemek işlk önlem. Üzerimizde kıyafetlerimizin üst kısmında olması, çantamızın içinde ama çanta içi merkezinde bir bölgeye konması temassız kart güvenliğin için ilk adım olsa da tabii ki kesin çözüm değil.

Temassız kart ile  ödeme yapılabilmesi için POS cihazı ile kredi kartı arasında plastik, kağıt vb madde cisim olması ödemeyi engellemiyor. Ama temassız kredi karının  ödeme özelliği gereği eğer POS cihazı ile kart arasında metal bulunursa, karttan ödeme yapılamıyor.

Kartı saklayabileceğimiz ,arasına koyabileceğimiz esnek,hafif ve en kolay kullanılır malzeme de mutfakta kullanılan alüminyum folyo. Temassız kart güvenliği için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Temassız kredi kartınızı folyoya sarıp o şekilde taşımanız ,Kartınızdan istem dışı para çekilmesinin önüne geçiyor. Aluminyum folyo herhangi bir manyetik özellik taşımadığı için katrtınıza da zarar vermez. Alüminyum folyo temassız kart güvenlik önlemi olarak yavaş yavaş tercih edilmekte.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir