Pazartesi , 2 Ekim 2023

Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartlarını hayatımızın büyük bir bölümünde kullanıyoruz. Bu nedenle hemen hemen herkesin cüzdanında bir adet kredi kartı yer almakta. Bazı özel durumlarda ise farklı nitelikteki kredi kartlarını kullanmak gerekiyor. Bunlardan biri ise teminatlı kredi kartları. Bu kartlar genellikle icra sorunu yaşayan veya sicilinde bozukluk olan kişiler tarafından kullanabilmesiyle dikkat çekiyor. Bu ve bunun gibi durumlar dışında da bankadan teminatlı kredi kartı almak istiyor olabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı almak istediğiniz zaman bunun için gerekli birkaç şartı yerine getirmeniz gerekir.

Bu şartlardan biri başvuracağınız bankada bir mevduat hesabı açmış olmanız. Mevduat hesabınızda ise bir miktar teminat parası bulunmalı. Bankanız bulunan bu para üzerinden kredi kartı sağlayacağından bu paranın gerekli durumlarda bankanız tarafından ödemelerde kullanılacağını bilmelisiniz. Bankanıza teminat parasının tamamını veya bir kısmını bu amaçla kullanabilir olarak gösterme şansınız bulunmakta.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankanızda mevduat hesabı açıp ardından gerekli miktarda teminat parasını bu hesaba yatırarak bloke teminatlı kredi kartı alabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartı diğer normal kartlarla kullanım olanakları bakımından birebir aynıdır. Bu kredi kartlarının en önemli avantajı sicilinde sorun olan veya icra sorunu yaşayan kişilerin dahi kartlardan faydalanabilmesidir.

Bu kartların bir başka önemli avantajı daha vardır. Geçmiş dönemde kredi kartı sorunları nedeniyle kredi puanında düşüş yaşanmış kişilerin kredi notu da bu kartlarla düzeltilebilir. Çünkü böyle kimseler genellikle kredi kartı temin edemez ve kredi notları ilerleyen dönemlerde de düşük kalır. Kredi notunun kredi kartı kullanımına bağlı olarak değişmesi bu sorunun en önemli nedenlerindendir. Kişiler bloke teminatlı kredi kartı ile alışveriş yapar ve ödemelerini düzenli gerçekleştirirlerse kredi notları da muhtemelen yükselecektir.

Teminatlı Kredi Kartı Veren Bankalar

Teminatlı kredi kartı almak istiyorsanız bu kartları temin eden bankalara başvurmanız gerekir. Halk arasında rehinli kredi kartı olarak da bilinen bu kartları veren bazı bankalar şunlardır:

  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu

İpotekli kredi kartı almaya karar verenler teminatlı kredi kartı başvurusu yapmalıdır. Bankanıza giderek mevduat hesabınızı açmalı ve hesaba gerekli miktardaki parayı yatırmalısınız. Bankadaki müşteri temsilcinizin yönlendirmesi ile gereken adımları tamamlayabilirsiniz. Bankanızın yasal durumları kontrol etmesi belli bir süre zaman alabilmektedir. Bu süre zarfının sonunda bankanız kredi kartınıza onay verir. Bu sayede bloke teminatlı kredi kartı başvurusu işleminiz başarıyla tamamlanacaktır. Bazı adımlarda bankanıza göre mobil bankacılık üzerinden işlem yapmanız da mümkündür.

Kredi kartınızın limiti, yatırdığınız teminatın aşağı yukarı yüzde 80’i kadar olacaktır. Normal kredi kartlarındaki özelliklerin çoğu da teminatlı kredi kartınızda bulunacaktır. Örneğin taksitlendirme işlemi yapabilir ve bankanıza göre kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

1200 Kredi Notu İle Kredi Çekme

1200 kredi notu ile kredi çekme imkânı bankalara göre değişiklik göstermekle beraber oldukça yüksek bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir