Pazartesi , 25 Eylül 2023

Yeni Kimlik Parasını Ödeme Yolları

Son birkaç yıldır vatandaşların Nüfus Müdürlüklerine en çok gitme nedeni yeni nüfus cüzdanlarını alabilmek. Çipli olarak üretilmesinin ardından pilot bölgelerde kullanıma geçirilen yeni kimlik ülke genelinde önemli bir sayıda yenilenmiş durumda olsa da milyonlarca kişinin henüz almadığı biliniyor. Bu manada yeni kimlik alımlarında öncelikli olarak randevu almak mantıklı. Ancak randevu saatinden önce yapmanız gereken bir husus bulunuyor. Öncelikli olarak yapmanız gereken Yeni Kimlik Parasını ödeme. Bu manada önünüzde birden fazla yol sizleri bekliyor.

Yeni Kimlik Parasını Ödemek İçin Hangi Yolu Seçmeliyim

Çipli kimliklerin dağıtılmaya başlanması ile nüfus müdürlüklerinde geçtiğimiz aylarda önemli sıralar oluştu. Özellikle yıl sonunda kulaktan dolma ücretlere fahiş zamlar geleceği haberleri vatandaşları korkuttu ve nüfus dairelerine akın etmesine neden oldu. Fakat gelen zam oranının çok düşük oranlarda olması herkesin beklentisinden uzak kaldı. Bunarağmen öncelikli olarak yeni kimlik almak isteyen vatandaşlar mutlaka önce parasını ödemekle yükümlü. Bu manada yeni kimlik parasını ödemenin beş yolu kişilerin rahatlıkla ödenmesi amaçlı olarak hazırlamış. Bu nedenle size en uygun olan yolla ödeme yaparak randevu saatinden yarım saat önce nüfus müdürlüğüne gitmeniz ve tekrar sıra numarası almanız gerekiyor. Yani randevu alınsa ile sıra numarası şart.

Yeni Kimlik Ücretini Ödemeden Başvuru Olmuyor

Yeni kimlik alımlarında ücret ödeme işlemi Nüfus müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilemiyor. Eski nüfus cüzdanlarının değişiminde nüfus dairelerine nakit para veren vatandaşa kolaylık gibi gelse de, bu farklı yükümlülükleri de getirdiği için sorun teşkil edebiliyordu. Ancak günümüzde nüfus müdürlükleri nakit para almaktan  uzak. Bankalar üzerinden yatırılan paraların sistem üzerinde görünüyor olması nedeniyle nüfus dairesinde yeni kimliğinizi tanzim edecek personel sizden bir belgede istemeyecektir.

Hangi Yollarla Öderim

Yeni kimlik ücretini ödeme işlemi için internet bankacılığınızı, kredi kartı ile ödemek için interaktif vergi dairesini ve ATM’leri, PTT şubeleri ile banka şubelerinden yatırabileceğinizi bilmeniz faydanıza olacaktır. Dileseniz ATM üzerinden nakit para yatırımı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bankamatikler kişilerden yenikimlik ücretlerini nakit paralar ile tahsil eder. Burada madeni para yatırmanız mümkün olmasa da para üstünü de madeni olarak alabiliyorsunuz.

Yeni Kimlik Başvurusunda Süre Bulunuyor mu?

Yeni çipli nüfus cüzdanlarının değişimi için belli bir süreden bahsediliyor olsa da kişiler bu süre sonunda kimliklerini kullanmaya devam edebilecekler. Ancak zaman geçmeden yeni kimliğinizi almakta da fayda olacaktır. Başvuru ile tüm işlemlerinizin bitmesinin ardından sizlere geçici olarak bir belge verilirken eski nüfus cüzdanınızda kullanılmayacak şekilde zımbalar ile delinerek sizlere geri iade ediliyor. Hatıra olarak saklamanız mümkün olan bu kimliklerinizi imha da edebilirsiniz zira kullanılamayacaklar.

Yeni Kimlik Nasıl Teslim Ediliyor?

Yeni çipli nüfus kimlikleri başvurunun ardından yaklaşık iki haftalık süre içerisinde PTT yoluyla evinize kadar teslim ediliyor. Burada adresinizde olmadığınız zaman ikinci bir teslim alacak adresin Nüfus Müdürlükleri olduğunu hatırlatalım. Çünkü evinize gelen kimliğinizi teslim almadığınız zaman PTT görevlisi kimliğinizi belirtilen nüfus dairesine teslim etmektedir. Buradan dilerseniz gidip kendiniz veya eşiniz alabiliyorsunuz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir!

Kredi Notu Öğrenme SMS 2023

Kredi notu öğrenme, belirli dönemlerde herkesin ihtiyaç duyduğu kullanılabilir kredi limitini öğrenme amacıyla yapılan sorgulamadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir